Wydarzenia

Wizyta w Barcelonie

W sobotę, 12 listopada 2022 przed godz. 19.00 grupa uczestników projektu „RE:CO Where are we going” z Polski wylądowała na Lotnisku w Barcelonie.

Przywitał nas Jan Brożyński ze szkoły EAD w Sant Cugat des Valles, który od tego momentu był głównym koordynatorem oraz wsparciem podczas naszego pobytu w Hiszpanii.

13 listopada, niedziela

Każdy dzień naszego pobytu w Katalonii rozpoczynało śniadanie w hostelu a tuż po nim zbiórka w pełnej gotowości do wspólnych działań. Tego dnia naszym celem było zwiedzanie oraz czerpanie inspiracji z modernistycznej architektury oraz elementów kultury katalońskiej. Spacer uliczkami i placami Barcelony przyniósł niespodzianki – zachwycił nas między innymi tańcem Sardana oraz pokazem budowania Castelli (wieży z ludzi).

Zjedliśmy wspólnie obiad w restauracji i ruszyliśmy w dalszą drogę śladami Gaudiego i innych wspaniałych twórców. Powstały fotografie oraz szkice na potrzeby dalszych kreatywnych działań w ramach naszego projektu.

Niedziela była pierwszym z dni, gdy po powrocie do hostelu zjedliśmy wspólnie kolację i wymieniliśmy wrażenia z minionych, aktywnych godzin. Każdy z następnych wieczorów kończył się podobnie.

14 listopada, poniedziałek

Tego dnia rano wyruszyliśmy do Sant Cugat, gdzie w szkole Escola d’Art i Disseny rozpoczęła się warsztatowa część naszego pobytu. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie powitali serdecznie nas oraz grupę z Terrassy i oprowadzili wszystkich po budynku i terenie wokół szkoły. Dzięki pięknej pogodzie warsztaty integracyjne mogły odbywać się na zewnątrz. Każda z aktywności miała na celu bliższe poznanie współuczestników, słownictwa oraz utrwalanie tej wiedzy. Z każdego bloku warsztatów powstała obszerna dokumentacja fotograficzna.

15 listopada, wtorek

Kolejnego dnia w szkole EAD odbyły się warsztaty: sitodruku, grafiki warsztatowej oraz projektowania biżuterii. Powstałe w ramach tych zajęć prace będą elementami moodboardu do tworzenia finalnej kolekcji.

Po obiedzie odbyła się gra miejska – mieszane drużyny z wszystkich szkół przełamywały bariery językowe by zrealizować wszystkie zadania.

Podsumowaniem dnia już po przybyciu do hostelu i kolacji była pierwsza zaplanowana ewaluacja, pozwalająca wymienić uwagi i spostrzeżenia w ramach naszej szkolnej grupy.

16 listopada, środa

Kolejny dzień warsztatów rozpoczęliśmy w szkole INS Terrassa, mieliśmy okazję odwiedzić poszczególne pracownie, a wieczorem jako ich goście skorzystać ze SPA, zorganizowanego specjalnie dla nas przez nauczycieli i uczniów – w pracowniach: fryzjerskiej, wizażu i masażu.

W ciągu dnia odbyliśmy też spacer ulicami Terrassy, między innymi do lokalnych muzeów, gdzie zainteresowały nas kolekcje związane z modą i designem.

17 listopada, czwartek

We wspaniałej scenografii budowli Masia Freixa wszyscy uczestnicy przystąpili do tworzenia wspólnego słownika branżowych pojęć, który jest jednym z ważnych elementów projektu. Powstały także pierwsze filmy w ramach autoprezentacji uczestników – opowiadali między innymi o swoich oczekiwaniach, obawach, i osobistych sukcesach w projekcie.

Poobiednie warsztaty rysunku żurnalowego  w muzeum ubioru w Terrasie poprowadziła Lucy Victoria Davis – artystka, specjalizująca się w tej dziedzinie. Zainspirowani bogatą kolekcją muzealną uczniowie tworzyli szkice w ramach idei projektu.

18 listopada, piątek

Ostatni dzień naszych wspólnych aktywności wypełniony był inspiracjami, czerpanymi z ekspozycji w barcelońskim Museu del Disseny. Najwięcej czasu poświęciliśmy na zwiedzanie ekspozycji ubioru i dodatków. Sporą część dnia wypełniła też dalsza realizacja nagrań autoprezentacji uczniów.

Wzruszającym momentem była wymiana “poczty”, która stworzona była na potrzeby projektu oraz oficjalne pożegnanie.

19 listopada, sobota

Po ostatnim spacerze szlakiem barcelońskiego modernizmu wyruszyliśmy w podróż powrotną do domu.

Beata Karaś-Markowska

Odwiedziny nauczycieli z Katalonii

W dniach od 29 do 30 września 2022 roku pięcioro nauczycieli z Barcelony odwiedziło Zespół Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. Władysława Stanisława Reymonta w Częstochowie. Wymiana odbyła się w ramach projektu „Dokąd zmierzamy?” realizowanego w międzynarodowym programie Erasmus +, który ma na celu zwiększenie atrakcyjności kształcenia i szkolenia zawodowego poprzez internacjonalizację działań. 

            Nauczyciele z Katalonii, podczas swojego krótkiego pobytu, przeprowadzili liczne warsztaty dla uczniów, a w czasie wolnym zwiedzali miasto i poznawali kulturę naszego kraju.

            Jednym z najciekawszych warsztatów, przeprowadzonych przez Susanę Requenę, była prezentacja techniki druku wypukłego. Inspiracją do wycinanych w technice linorytu stempli stanowiła prezentacja dekoracyjnych motywów, występujących w sztuce Antonio Gaudiego oraz wyjętych wprost z katalońskiej sztuki ulicznej znajdującej się na klatkach, schodach czy też w parkach. Podczas tych zajęć powstały przepiękne, nowoczesne projekty, które zostaną następnie wykorzystane w identyfikacji wizualnej działań projektu.

            Podczas tego przedsięwzięcia również rodzimi nauczyciele oraz ich podopieczni mogli pochwalić się swoją wiedzą, umiejętnościami i kreatywnością. Ogromnym sukcesem okazały się warsztaty prowadzone przez mgr Beatę Karaś-Markowską, podczas których uczniowie wykonywali biżuterię w technice glinek metali. Zajęcia pozwalały ponadto zapoznać się z kolejnymi etapami powstawania srebrnych ekologicznych projektów. Uczniowie mogli samodzielnie, krok po kroku wykonać odbity w srebrze odcisk palca lub inną formę spersonalizowanej biżuterii.

            W trakcie trwania warsztatów swoje niesamowite umiejętności mogły zaprezentować także „przyszłe” fryzjerki, które pod czujnym okiem mgr M. Skibińskiej wyczarowały na modelkach fryzury w stylu boho.

            Kolejnym etapem realizacji programu Erasmus + jest mobilność uczniów oraz nauczycieli. Wyjazd licznej reprezentacji szkoły do Barcelony zaplanowany został na listopad 2022 roku. Mamy nadzieję, że podobnie jak warsztatowa wizyta w Częstochowie, będzie on wielkim sukcesem oraz pozwoli naszej młodzieży zarówno na odkrycie piękna stolicy Katalonii, jak i zdobycie nowych umiejętności i poszerzenie swoich horyzontów.